Як вибрати твердопаливні котли?
Як вибрати твердопаливні котли?
Якщо ви плануєте купити твердопаливний котел і вже цікавилися якими вони бувають, то напевно чули про сталеві і чавунні опалювальні коли. У цій статті ми спробуємо аргументувати всі переваги і недоліки котлів на твердому паливі із зазначених матеріалів.
Під терміном «чавунний» або «сталевий» мається на увазі матеріал з якого виготовлений теплообмінник – найважливіший вузол твердопаливних котлів. Який з них краще? Обидва види мають свої переваги і недоліки, які багато в чому визначаються умовами експлуатації котла і типом використовуваного палива.
Теплообмінник важлива частина будь-якого типу опалювального котла, але саме в твердопаливному він відчуває екстремальні навантаження. Горіння твердого палива, навіть звичайних дров – складний і нерівномірний процес з сильним електрохімічним впливом на матеріал теплообмінника. До того ж теплообмінник постійно відчуває механічні навантаження. Наприклад, розширення або звуження внаслідок важко контрольованого процесу нагріву і охолодження. І якщо в інших видах котлів цей вузол легко змінюється, то для "життя" твердопаливного котла, його вихід з ладу, може стати фатальною.
Сталевий твердопаливний котел
Сталевий теплообмінник твердопаливного котла має форму моноблока. Конструкції заснована на зварюванні пластин і труб із спеціального типу сталі. Найчастіше використовують жаростійку або котловую сталь. При виборі сталевого твердопаливного котла, в першу чергу, потрібно звертати увагу на товщину сталі стінок теплообмінника. Чим вона більше, тим краще котла стійкість до деформацій і корозії. Мінімальна товщина повинна складати 4 мм.
Теплообмінник сталевого твердопаливного котла
Переваги і недоліки сталевих котлів
Основна перевага сталевих котлів в тому, що вони добре переносять перепади температур, можуть відносно швидко нагріватися і охолоджуватися. А завдяки таким можливостям, автоматику сталевого котла можна налаштувати так, що вона буде оперативно реагувати на всі зміни в процесі горіння. Тим не менш, частих і особливо різких перепадів температури, потрібно уникати.
Порівняно з чавунними котлами, у сталевих камера горіння більше. Це зручно для топки дровами, їх завантаження можна проводити рідше, можна використовувати більш великі поліна.
Котли зі сталевим теплообмінником удароміцні – це дозволяє перевозити їх на далекі відстані по поганих дорогах. Ризик того що вам доставлять "битий" котел – практично зводиться до нуля.
Сталеві твердопаливні котли зручні в обслуговуванні, завдяки рівної, прямої поверхні, чистка теплообмінника проходить легко і безпечно.
Істотним недоліком сталевих твердопаливних котлів є складність ремонту в разі корозії або прогоряння. В домашніх умовах зробити якісну заводську зварювання неможливо. Тому котел доводиться викидати, або здавати на брухт, в той час як чавунний, можна відносно легко відремонтувати.
Ціна твердопаливного сталевого котла набагато нижче чавунного, а недоліків зовсім мало, ймовірно тому ринок наповнений саме такими котлами.
Чавунний твердопаливний котел
Чавунний теплообмінник складається з секцій, які можуть бути відокремлені одне від одного. Секції виготовляються методом лиття з жароміцного матеріалу – чавуну. До його складу входить залізо, вуглець, сполуки кремнію, марганцю, сірки і деяких інших елементів. Чим більше секцій має опалювальний котел, тим вище його потужність.
Секції чавунного теплообмінника
Переваги і недоліки чавунного твердопаливного котла
До переваг чавунного котла можна віднести стійкість до різних видів електрохімічного впливу, яким, в процесі експлуатації, буде піддаватися будь-котел. Чавун, також є жароміцним матеріалом, тому краще підходить для опалення висококалорійним вугіллям. Завдяки таким властивостям, довговічність роботи чавунних котлів складає від 25 років.
Оскільки вийшла з ладу секцію можна замінити новою, чавунний теплообмінник можна вважати ремонтопрігодним. Крім того, додаючи додаткові секції можна збільшити потужність котла, звичайно, якщо зробити це дозволяють внутрішні габарити.
Чавунний теплообмінник твердопаливного котла
До мінусів чавунних котлів можна віднести: нестійкість до різких перепадів температур. Не можна заповнювати котел більш гарячою або холодною водою ніж сам котел, або завантажувати вологі дрова.
Чавунні котли чутливі до ударів, тому складно проводити їх транспортування. З цієї ж причини, завантаження великими дровами, також слід проводити максимально акуратно.
Очищення чавунного теплообмінника провести досить складно через ребристої поверхні. Тому в щілинах теплообмінника відкладається сажа яка погіршує і без того не саму високу теплопровідність чавуну.
Ціна твердопаливного котла з чавуну зазвичай значно вище його сталевого аналога.
У цій статті ми постаралися вказати на всі плюси і мінуси твердопаливних котлів зі сталевим або чавунним теплообмінником. Сподіваємося ця інформація стане корисною щоб правильно вибрати і купити твердопаливний котел.